Deneme Veritabanları

Cochrane Library

Cochrane Library kanıta dayalı araştırmaları içeren tıp alanındaki veritabanı 17 Şubat 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veritabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Deneme erişim adresi: http://www.cochranelibrary.com/

Kullanım videolari: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-397512.html#MED

Kullanım kılavuzu: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-398088.html

Türkiye Atıf Dizini

Türkiye’de sağlık bilimleri alanında Ulusal Atıf Tarama dizini olan “Türkiye Atıf Dizini” 12 Şubat 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erisim adresi: http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html
Kayit adresi: http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp

Tüm dergi listesi  (410 dergi):

http://www.atifdizini.com/journals/tr-index.html 

Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER:

Üniversite içinden, ilgili fakültelerinizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ”yeni kullanıcı” olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirsiniz.

Statista

Statista veritabani farklı endüstri, pazar ve ülkeler hakkında istatistik, rapor ve bilgilere erişim saglıyor.

Statista 18.000 farklı kaynaklardan oluşan 22 ayrı sektör icin 60.000 farklı konu ve ilgi alanı icin istatistik ve kantitatif veriye erişim saglıyor.

Statistanin avantajları

– 18.000 farklı kaynaklardan oluşan ve 60.000 farklı konular icin 1.000.000 dan fazla istatistik ve veri

– 10.000 araştırma, çalışma ve raporlamalar. Ayriyeten Statista-Dossier ve endüstri raporları

– Kolay arama fonksyonu ile hızlı ve rahat erişim

– Uluslararası aramalar icin global veritabani (Fokus: ABD, Çin ve Avrupa)

– PPT, XLS, PDF ve PNG formatlarda download fonksyonu

– Digital Market Outlook bölümüne erisim

– 40 ülkenin 450 sektörleri icin öngörüler

Erişim adresi: https://www.statista.com/

Tutorial videolar:  https://www.statista.com/statistic-portal/

The Biomedical & Life Sciences Collection

The Biomedical & Life Sciences Collection (TBLSC) her ay güncellenen, eş zamanlı anlatımların, görsel işitsel sunumların yer aldığı biyomedikal ve yaşam bilimleri koleksiyonu veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Koleksiyon, 2.300’dan fazla özel hazırlanmış, animasyonlu dersleri içermektedir. Ayrıca uluslararası bir konferansa katılan uzmanların sunumları veya bir derse konuk olarak katılan uzman bir hocanın konuşması veritabanı içeriğindedir.

Erişim adresi : https://hstalks.com/biosci/

Koleksiyonla ilgili daha fazla bilgi içeren kısa videoyu buradan izleyebilirsiniz: https://hstalks.com/TBLSC/Presentation

ProQuest Central

 

Her düzeyden araştırmacı için  160’dan fazla konu alanını kapsayan ProQuest Central veritabanı 03 Ocak 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erişim adresi:

https://search.proquest.com/central/index?_ga=2.26213370.635008393.1512542009-491422389.1496139775&accountid=8319

Çevrimiçi referans kaynağı olan ProQuest Central çeşitli bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler, kitaplar, gazeteler, raporlar ve videoları içermektedir.

Sayısal Kitap

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erişim adresi:  www.sayisalkitap.com

Rosetta Stone

Rosetta Stone

Online dil eğitim seti olan veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

  • Rosetta Stone’a giriş işlemleri sırasında lütfen kurumsal e-posta adresinizi kullanınız.
  • Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://youtu.be/Vya2d-zCBdE
  • Rosetta Stone’u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için: https://goo.gl/UgmvwD
  • Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için: https://goo.gl/grwm1q

 

Turcademy

Turcademy  e-kitap veritabanı 1 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.

Erişim adresi: http://www.turcademy.com

MedOne Radiology

MedOne Radiology

Radyoloji konusunda kaynak içeren “MedOne Radiology” (eski adı ile Thieme eRadiology ) veritabanı 30 Kasım 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

 

 

Al Manhal Collections

Al Manhal Collections

Al Manhal koleksiyolarından olan Islamic Studies,  Islamic Finance Hub ve Middle East Strategic Studies Online (MESSO) Collection veritabanları 30 Kasım 2017 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Islamic Studies: Mevzuat, Hukuk ve Yasal Hükümler, İslam’da diğer konular, İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar, İnanç, Kuran Bilimleri, Hadis Bilimleri,İslam Mezhepleri, Peygamber Biyografisi, İslam Felsefesi, İslam Ahlakı, İslam Kültürü konularını kapsamaktadır.

Islamic Finance Hub: İslami finans ve bankacılık alanında kitaplar, dergi makaleleri, standartlar, konferans bildirileri ve raporlardan oluşmaktadır.

Middle East Strategic Studies Online (MESSO): Orta Doğu meselelerinde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında araştırma, istihbarat ve analizler için bir kaynaktır.

error: Content is protected !!