Deneme Veritabanları

Unbound Medicine Tıp Veritabanı

Unbound Medicine veri tabanı 10 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim adresi: https://www.unboundmedicine.com/ucentral

5 min Clinical Consult: Tüm uzmanlıklara çalışılabilir. Hatta içindeki her alanda veri ile bilmediğimiz uzmanlıklarda görülen semptomlarda doğru değerlendirme sağlar. Örneğin pediatrist kullanıyor ama bilmesi gereken veri ürolojiden, hızlı ve doğru veriye üstelik özet olarak ulaşmak büyük fayda sağlar. Teşhis ve tedavide kolaylaştırıcı müthiş algoritmik dataya sahip.

5 min Pediatric Consult: Pediatristler için büyük bir kaynak. Uzman, asistan ve hatta öğrenci bile yararlanabilir. Kolay teşhis ve hatasız algoritmik yaklaşımlar için mükemmel.

Harrison’s Manuel of Medicine: Dahiliyecilerin günlük tüm çalışma hayatlarında kullanabilecekleri detaylı fakat çok iyi özetlenip tasnif edilmiş bir kaynak. Asistan ve hatta öğrenciler ve uzmanlar yararlanabilir. Onlarca baskısı yapılmış meşhur bir el kitabının dijital aplikasyonu.

Pocket Guide to Diagnostics Tests: Tüm uzmanlık dallarının kullanabileceği  tanısal testlerin seçimi ve yorumlanmasına rehberlik eden,  kanıta dayalı geniş kapsamlı bir bilgi veri tabanıdır.

Nurse’s Pocket Guide: Hemşireler için günlük kullanıma uygun cep kitabı aplikasyonu.

EMBASE

EMBASE  medikal veritabanı 18 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim adresihttps://www.embase.com

31 milyondan fazla indeksli kayıt ve 8.500’den fazla indeksli hakemli biyomedikal dergi ile 1947’den günümüze kadar dünyanın en önemli biyomedikal literatürünü kapsayan çok yönlü, çok amaçlı ve güncel bir veritabanıdır. Farmakoloji, farmasötik bilimi ve klinik araştırmalar hakkında derinlemesine bilgi içermektedir. İçeriğinde 6000’den fazla konferansta endekslenen 2,1 milyondan fazla konferans özeti mevcuttur. MEDLINE®’ın içeriğinde yer alan tüm başlıkları kapsamaktadır ve MEDLINE’dan ulaşılamayan, güncel olarak indekslenmiş 3000’e yakın dergiye daha erişim sağlamaktadır.

* Embase’deki tüm kayıtlar, tüm MEDLINE içeriği de dahil olmak üzere, tek bir sorgu ile aranabilir; kullanıcı tarafından tekilleştirme gerekli değildir.

* Kullanıcılar, arama yapmak için Emtree veya MeSH terminolojisini seçebilir.

* Günlük güncellemeler sayesinde veritabanının güncelliği korunur.

* E-posta uyarıları ve RSS yayınları, kullanıcı tarafından tanımlanan herhangi bir programda çalıştırılabilir.

* Arama sonuçları, biyomedikal ve bibliyografik filtreler kullanılarak düzenlenebilir.

* Arama sonuçlarında, yayının tam metnine doğrudan ulaşım sağlayan link mevcuttur. (Tam metne erişim ilgili kaynağa erişimin açık olup olmamasına bağlıdır.)

 

LEXPERA

LEXPERA hukuk veritabanı 1 Nisan 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

LEXPERA, içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

Erişim Adresi: www.lexpera.com.tr

Lexpera Kılavuz:  http://lxp.io/i

Video Tur: http://lxp.io/2

PsycBOOKS

American Psychological Association(APA) tarafından sunulan “PsycBOOKS veri tabanı 31 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, çoğunluğu ilk sayısına kadar uzanan 110’un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Bazı dergilerin arşiv erişim yılı 1894 yılına kadar inmektedir. Haftalık indekslenmektedir.

Davranış Bilimleri alanında tanınmış akademisyen ve bilim adamlarından en önde gelen bilimsel dergi koleksiyonları içinden sağlanan dünyaca güvenilir araştırma kaynağıdır. PsycARTICLES içinde yer alan tüm içerik PsycINFO da indekslenmektedir.

APA PsycNET platform erişim adresi: http://psycnet.apa.org

PsycBOOKS Tanıtım Videosu Linki: Introduction to PsycBOOKS on APA PsycNET

 • Tam metin kitaplar -ABONELİK
 • APA (1100) & diğer yayınevlerinden (3173) toplam 4.260’ın üzerinde tam metin akademik & klasik kitap
 • Aylık güncellenme – yıllık abonelik
 • 1620- günümüze güncel ve tarihi kitaplar
 • Freud, James ve Adler gibi yazarlarıda içeren klasik kitap serileri
 • PsycBOOKS; klasik kitaplar, davranış bilimleri referans materyalleri, güncel araştırmalar ile ilgili temel kitapları koleksiyonunuza kazandırmaktadır.

Psycbooks, “APA Handbooks in Psychology” referans kitap serilerini ve “APA/Oxford University Press  Encyclopedia of Psychology” de kapsamaktadır.

Marc kayıtları sağlanmaktadır.

En güncel klinik teoriler & uygulamaları ve tarihsel desteklemeler (1620’lere kadar)

Tam metin pdf erişimi bulunmaktadır.

İdeal Online

İdeal Online süreli yayın veritabanı 22 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

ERİŞİMwww.idealonline.com.tr

İdealonline veri tabanları, İdeal Kültür’ün iş birliği içerisinde olduğu yayıncı ortakları tarafından yayınlanan bilimsel ve teknik içeriğin keşfedilmesi ve bunlara erişilmesi için önemli bir kaynaktır. Özellikle Türkçe içeriğin uluslararası standartlarda ve güçlü bir sistemle kullanıcılarına ulaştırmaktadır.

İdealonline içerisinde 5 ayrı veri tabanı vardır:

 • Akademik Dergiler
 • Popüler Dergiler
 • İdeal Tıp Kitapları
 • Konferans & Armağanlar
 • İdeal eKitap

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ ATLASI – PREMIER PACKAGE

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ ATLASI – PREMIER PACKAGE veritabanı  20 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim Adresi: http://anatomy.tv/

Kılavuz: http://www.techknowledge.me/files/theme/KC/PrimalPictures/ATV_userGuide.TR.PDF

 

Diğer Anatomi veritabanlarından farklı olarak, Primal Pictures dünyadaki

 1. en kapsamlı ve doğru (accurate),
 2. Peer-Review’dan geçmiş tek anatomi veritabanıdır.
 3. Eğitim amaçlı kullanımın yanı sıra akademik çalışmalarda (kitap ve/veya makalelerde) kullanılması teşvik edilmektedir.

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir kaynaktır.

Koleksiyonları içerisinde; her yönüyle anatomi ve ilgili konu alanlarına ek olarak, konuşma ve dil patolojisi, dişçilik, kulak-burun-boğaz bilimi, üroloji ile spor ve terapi gibi başlıklar da yer almaktadır.

 • İnsan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü
 • Tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi,
 • biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili
 • animasyonlar, MR görüntüleri
 • 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı

Al Manhal Collections

Al Manhal Collections

Al Manhal koleksiyolarından olan Islamic Studies,  Islamic Finance Hub ve Middle East Strategic Studies Online (MESSO) Collection veritabanları 16 Mart 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erişim: http://platform.almanhal.com/

Islamic Studies: Mevzuat, Hukuk ve Yasal Hükümler, İslam’da diğer konular, İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar, İnanç, Kuran Bilimleri, Hadis Bilimleri,İslam Mezhepleri, Peygamber Biyografisi, İslam Felsefesi, İslam Ahlakı, İslam Kültürü konularını kapsamaktadır.

Islamic Finance Hub: İslami finans ve bankacılık alanında kitaplar, dergi makaleleri, standartlar, konferans bildirileri ve raporlardan oluşmaktadır.

Middle East Strategic Studies Online (MESSO): Orta Doğu meselelerinde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında araştırma, istihbarat ve analizler için bir kaynaktır.

Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu’daki yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen veri tabanıdır.

Orta Doğu’nun  güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş koleksiyondur.

Konular: 

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam’da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

 1. İnanç b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi.

Vidobu

“Vidobu Online Video Eğitim” veri tabanı 22 Şubat 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Fotoğrafçılık, İngilizce, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D Animasyon ve Video Düzenleme kategorilerinde; video anlatımlarıyla uzmanlardan eğitim alarak, kendinize yeni bir şeyler katabileceğiniz bir veritabanıdır.

Erişimhttps://www.vidobu.com/edu/ankara#kurumsal__form

 

Kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan video eğitimler ile öğrenebilirsiniz. 10.056’nın üzerinde videoya erişebilirsiniz.

NOT: Videolarda kaldığınız yerleri kişisel olarak takip etmek için hesap oluşturabilirsiniz. Daha önceki deneme erişimlerinden dolayı hesap oluşturdu iseniz, aynı hesap bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Vidobu’nun önemli özellikleri:

 • 7/24 izle. Öğren. : İstediğin zaman, istediğin yerden izleyebilirsin.
 • Sertifika: Tamamladığın eğitimlere ait alacağın katılım sertifikası ile eğitimlerini belgele.
 • Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle en iyi içeriği izle.
 • Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmen için, sürekli güncellenen içerikler.
 • Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğin eğitimler, kazandığın sertifikalar gibi bilgilere kolay erişim.
 • Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarından, hem de tablet ve mobil cihazlarından izle.
 • HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izle. Eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırma.
 • Örnek Dosyalar: İzlediğin videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarına indirip birebir çalış.
 • Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

Cochrane Library

Cochrane Library kanıta dayalı araştırmaları içeren tıp alanındaki veritabanı 17 Şubat 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veritabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Deneme erişim adresi: http://www.cochranelibrary.com/

Kullanım videolari: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-397512.html#MED

Kullanım kılavuzu: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-398088.html

Türkiye Atıf Dizini

Türkiye’de sağlık bilimleri alanında Ulusal Atıf Tarama dizini olan “Türkiye Atıf Dizini” 12 Şubat 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erisim adresi: http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html
Kayit adresi: http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp

Tüm dergi listesi  (410 dergi):

http://www.atifdizini.com/journals/tr-index.html 

Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER:

Üniversite içinden, ilgili fakültelerinizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ”yeni kullanıcı” olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirsiniz.

error: Content is protected !!