Duyurular

Al Manhal Collections

Al Manhal Collections

Al Manhal koleksiyolarından olan Islamic Studies,  Islamic Finance Hub ve Middle East Strategic Studies Online (MESSO) Collection veritabanları 16 Mart 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erişim: http://platform.almanhal.com/

Islamic Studies: Mevzuat, Hukuk ve Yasal Hükümler, İslam’da diğer konular, İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar, İnanç, Kuran Bilimleri, Hadis Bilimleri,İslam Mezhepleri, Peygamber Biyografisi, İslam Felsefesi, İslam Ahlakı, İslam Kültürü konularını kapsamaktadır.

Islamic Finance Hub: İslami finans ve bankacılık alanında kitaplar, dergi makaleleri, standartlar, konferans bildirileri ve raporlardan oluşmaktadır.

Middle East Strategic Studies Online (MESSO): Orta Doğu meselelerinde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında araştırma, istihbarat ve analizler için bir kaynaktır.

Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu’daki yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen veri tabanıdır.

Orta Doğu’nun  güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş koleksiyondur.

Konular: 

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam’da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

 1. İnanç b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi.

Vidobu

“Vidobu Online Video Eğitim” veri tabanı 22 Şubat 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Fotoğrafçılık, İngilizce, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D Animasyon ve Video Düzenleme kategorilerinde; video anlatımlarıyla uzmanlardan eğitim alarak, kendinize yeni bir şeyler katabileceğiniz bir veritabanıdır.

Erişimhttps://www.vidobu.com/edu/ankara#kurumsal__form

 

Kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan video eğitimler ile öğrenebilirsiniz. 10.056’nın üzerinde videoya erişebilirsiniz.

NOT: Videolarda kaldığınız yerleri kişisel olarak takip etmek için hesap oluşturabilirsiniz. Daha önceki deneme erişimlerinden dolayı hesap oluşturdu iseniz, aynı hesap bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Vidobu’nun önemli özellikleri:

 • 7/24 izle. Öğren. : İstediğin zaman, istediğin yerden izleyebilirsin.
 • Sertifika: Tamamladığın eğitimlere ait alacağın katılım sertifikası ile eğitimlerini belgele.
 • Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle en iyi içeriği izle.
 • Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmen için, sürekli güncellenen içerikler.
 • Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğin eğitimler, kazandığın sertifikalar gibi bilgilere kolay erişim.
 • Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarından, hem de tablet ve mobil cihazlarından izle.
 • HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izle. Eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırma.
 • Örnek Dosyalar: İzlediğin videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarına indirip birebir çalış.
 • Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

Cochrane Library

Cochrane Library kanıta dayalı araştırmaları içeren tıp alanındaki veritabanı 17 Şubat 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veritabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Deneme erişim adresi: http://www.cochranelibrary.com/

Kullanım videolari: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-397512.html#MED

Kullanım kılavuzu: http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-398088.html

Türkiye Atıf Dizini

Türkiye’de sağlık bilimleri alanında Ulusal Atıf Tarama dizini olan “Türkiye Atıf Dizini” 12 Şubat 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erisim adresi: http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html
Kayit adresi: http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp

Tüm dergi listesi  (410 dergi):

http://www.atifdizini.com/journals/tr-index.html 

Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER:

Üniversite içinden, ilgili fakültelerinizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ”yeni kullanıcı” olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirsiniz.

Statista

Statista veritabani farklı endüstri, pazar ve ülkeler hakkında istatistik, rapor ve bilgilere erişim saglıyor.

Statista 18.000 farklı kaynaklardan oluşan 22 ayrı sektör icin 60.000 farklı konu ve ilgi alanı icin istatistik ve kantitatif veriye erişim saglıyor.

Statistanin avantajları

– 18.000 farklı kaynaklardan oluşan ve 60.000 farklı konular icin 1.000.000 dan fazla istatistik ve veri

– 10.000 araştırma, çalışma ve raporlamalar. Ayriyeten Statista-Dossier ve endüstri raporları

– Kolay arama fonksyonu ile hızlı ve rahat erişim

– Uluslararası aramalar icin global veritabani (Fokus: ABD, Çin ve Avrupa)

– PPT, XLS, PDF ve PNG formatlarda download fonksyonu

– Digital Market Outlook bölümüne erisim

– 40 ülkenin 450 sektörleri icin öngörüler

Erişim adresi: https://www.statista.com/

Tutorial videolar:  https://www.statista.com/statistic-portal/

The Biomedical & Life Sciences Collection

The Biomedical & Life Sciences Collection (TBLSC) her ay güncellenen, eş zamanlı anlatımların, görsel işitsel sunumların yer aldığı biyomedikal ve yaşam bilimleri koleksiyonu veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Koleksiyon, 2.300’dan fazla özel hazırlanmış, animasyonlu dersleri içermektedir. Ayrıca uluslararası bir konferansa katılan uzmanların sunumları veya bir derse konuk olarak katılan uzman bir hocanın konuşması veritabanı içeriğindedir.

Erişim adresi : https://hstalks.com/biosci/

Koleksiyonla ilgili daha fazla bilgi içeren kısa videoyu buradan izleyebilirsiniz: https://hstalks.com/TBLSC/Presentation

ProQuest Central

 

Her düzeyden araştırmacı için  160’dan fazla konu alanını kapsayan ProQuest Central veritabanı 03 Ocak 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erişim adresi:

https://search.proquest.com/central/index?_ga=2.26213370.635008393.1512542009-491422389.1496139775&accountid=8319

Çevrimiçi referans kaynağı olan ProQuest Central çeşitli bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler, kitaplar, gazeteler, raporlar ve videoları içermektedir.

Sayısal Kitap

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erişim adresi:  www.sayisalkitap.com

Rosetta Stone

Rosetta Stone

Online dil eğitim seti olan veritabanı 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

 • Rosetta Stone’a giriş işlemleri sırasında lütfen kurumsal e-posta adresinizi kullanınız.
 • Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://youtu.be/Vya2d-zCBdE
 • Rosetta Stone’u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için: https://goo.gl/UgmvwD
 • Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için: https://goo.gl/grwm1q

 

Cambridge University Press – Yazar Çalıştayı

14 Kasım 2017 tarihinde Eazy Solutions Firması işbirliği ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nca Cambridge University Press Elektronik Kaynakları, Akademik Yayınlama Süreci, Akademik Yayın Süreci Nasıldır ve Bir Akademik Dergide Yayınlanma Şansınızı Nasıl Arttırabilirsiniz? (çalışmalaı için uygun bir dergi seçme ve makalelerini gönderdikten sonraki aşamalar) konuları hakkında “Cambridge University Press – Yazar Çalıştayı” düzenlenecektir.

 

Tarih: 14 Kasım 2017, Salı

Saat: 10:00 – 12:00

Yer: Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi / Rektörlük Binası 100. Yıl Konferans Salonu

Kayıt için: https://goo.gl/forms/WWQ3rbUnn3DPn9Fl1

error: Content is protected !!