Duyurular

De Gruyter Hukuk Koleksiyonu

“De Gruyter” veri tabanı hukuk koleksiyonu  31 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

 • Großkommentar AktG Online (Commentary on the German Stock Corporation Act Online)

Erişim adresi: https://www.degruyter.com/view/db/gkao

Alman Sermaye Piyasası Kanunu hakkındaki mevcut bilgi kaynağı olup hem akademisyenler hem de avukatlık yapanların yararlanabileceği bilgiler içermektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin gerek şirketler yasası gerekse Sermaye Piyasası üzerinde gittikçe artan önem ve etkisini de dikkate almaktadır.

 

 • JURA-Kartei Online (Law Card File Index Online)

Erişim adresi: https://www.degruyter.com/view/db/jk

Alman Kamu Hukuku, Medeni Hukuk, Ceza Hukuku alanlarında verilmiş örnek mahkeme kararlarını inceleyen ve açıklayan bir kaynaktır.

 

 • Leipziger Kommentar StGB Online (The Leipzig Commentary on the German Criminal Code, Online)

Erişim adresi: https://www.degruyter.com/view/db/lko

Alman Ceza Kanunu hakkındaki detaylı kaynaklardan biri olan veritabanı, hem akademisyenlerin hem de avukatların yararlanabileceği geçmişten bugüne kadar pek çok konuda karşılaştırmalı analizler içeren bir kaynaktır.

 • Löwe-Rosenberg StPO Online (The Löwe-Rosenberg Commentary on German Criminal Procedure Online)

Erişim adresi: https://www.degruyter.com/view/db/lro

Alman ceza prosedürleri hakkında okuyucuların her türlü sorusuna cevap bulabileceği, yasaların yorumlanması, tartışma ve sorulara çözümler içeren bir rehber kaynağıdır.

 • Staub HGB Online(The Staub Commentary on the German Commercial Code Online)

Erişim adresi:  https://www.degruyter.com/view/db/stho

Alman ticaret hukukunu her yönüyle ele almakta olan bu veritabanı alanındaki en kapsamlı kaynaklardan birisidir

4D Anatomy

“4D Anatomy” gerçek insan anatomisi kaynagi sunan veri tabanı 4 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erisim adresi: www.4danatomy.com

*İçerik üzerinde akademisyenlerimiz istediği gibi değişiklik yapıp, öğrenciler için quiz’ler yaratabilmektedir. İçerik üzerinde değişiklik yapmak için sağ üst köşede bulunan ”Sign Up” sekmesine tıklayıp ”Faculty” seçeneğini seçerek formu doldurmaları ve hesap yaratmaları gerekmektedir. Daha sonra aktivasyon maili gelmektedir, bu maile tıklayarak hesaplarını aktif hale getirmeleri gerekmektedir.(Not: Bazen mailler spam’e düşebilmektedir.)

**Öğrencilerin quiz’lere erişebilmeleri ve kampüs dışından evlerinden erişebilmeleri için ise yine ”Sign Up” sekmesine tıklayıp ”Student” seçeneğini seçip daha sonra Kurum olarak ”Ankara Universitesi” olarak formu doldurmaları ve hesap yaratmaları gerekmektedir. Ankara Universitesi yerine departman ismi girilmesi girişi engelleyecektir. Daha sonra aktivasyon maili gelmektedir, bu maile tıklayarak hesaplarını aktif hale getirmeleri gerekmektedir. (Not: Bazen mailler spam’e düşebilmektedir.)

Öğretici video: http://www.4danatomy.com/content/4danatomy/videotutorial

Bilgiler:

-Cloud tabanlı 4D Anatomy Online veritabanı (4 Boyutlu Anatomi Atlası) – insan vücuduna ait kadavra parçalarını en gerçekçi similasyonla erişime sunmaktadır.

-4D Anatomy bilgisayarlar tarafından görüntülenen basit bir insan anatomisi kaynağı değildir – 4D Anatomy gerçek insan anatomisi verilerini hiç görülmemiş biçimde interaktif olarak sunmaktadır.

-Tarama aracı şeklindeki yenilikçi teknoloji kapsamında herhangi bir anatomik nesne ya da yapının detaylı ve tam çözünürlükte tarama kesitlerinin oluşturulmasına imkan sağlanmaktadır.

-4 Boyutlu kadavra kesitlerinin tam interaktif similasyonunu sağlamak için 3 boyutlu yüksek çözünürlükte fotoğraflar toplanmış ve 4D teknolojisinde kullanılmıştır. Anatomik görüntüler yan çevirip döndürülebilir, katmanlar arasında geçiş sağlanabilir ve her açıdan keşfedilebilir formattadır.

-Ürün içinde gömülü eğitim platformu ve fonkiyonları, kullanıcı kişiselleştirmelerinin her durum için uygulanmasına imkan sunmaktadır.

-Diğer 3 boyutlu anatomi yazılım programları  Colorado’da bulunan orjinal Visible Human Project ya da türevlerine ait limitli modelleri kullanmakta yani sadece mevcut olan kaynakların varyasyonlarını üretebilmektedirler. Herhangi bir yeni çalışma üretmek büyük çaba ve maliyet gerektirmektedir.

-4D Anatomy’nin önemi anatomi ve patolojinin limitsiz şekilde gösterilebildiği birçok modelin taranabildiği canlı bir işletime sahip olmasıdır.

-Diğer similasyonların aksine 4D gerçek kadavra imajlarını herhangi bir grafik sanatçısının yorumuna gerek kalmadan sağlamakta ve doğruluğuna gölge düşürmeden erişime sunmaktadır.

ClinicalKey Medical Education

ClinicalKey Medical Education” veri tabanı 17 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

ClinicalKey Medical Education erişim adresi: http://www.clinicalkey.com/meded

Erişim herkesin kendi kullanıcı adı ve şifresi üzerinden sağlanmaktadır. Kullanıcı adı ve şifre oluşturmak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

 1. Kurum ağınıza bağlanarakhttp://www.clinicalkey.com/mededadresinden doğrudan oturum açın. (Aşağıda ekran görüntüsünde yeralan Kurum adınızın çıkması gerekmektedir)
 2. Daha sonra ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan “register” yazısına tıkladıktan sonra kişisel profilinizi oluşturun.
  “Study Tools” içindeki ek kullanım özellikleri ile kullanımınıza başlayınız.

*Kayıt hakkında video: http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_CKME_How_to_register.htm

Mobil aplikasyon:
Öğrenciler, ister çevrimiçi ister çevrimdışı ihtiyaç duydukları tüm içeriğe diledikleri her yerden erişebilmektedirler.

Study Tools içinde okumak, not almak ve çevrimdışı çalışmak için Study Tools ClinicalKey MedEd aplikasyonunu iOS ve Android mağazanızdan indirebilirsiniz.

 

*deneme erişimi suresince Offline okuma imkanı bulunmaktadır.

 

ClinicalKey Medical Education

*40 uzmanlik alanında 200’un üzerinde textbook,

*85.000’in  üzerinde imaj

*850 in üzerinde video içermektedir.

 

Kullanım hakkında videolar :

Study Toolshttp://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_How_to_launch_Study_Tools.htm

Study Tools içinde not alma : http://knowledgeresources.elsevier.com/CK_Medical_Education/How_to_make_notes_in_Study_Tools.mp4

Arama yapma (Search)http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_How_to_Search.htm

Unbound Medicine Tıp Veritabanı

Unbound Medicine veri tabanı 10 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim adresi: https://www.unboundmedicine.com/ucentral

5 min Clinical Consult: Tüm uzmanlıklara çalışılabilir. Hatta içindeki her alanda veri ile bilmediğimiz uzmanlıklarda görülen semptomlarda doğru değerlendirme sağlar. Örneğin pediatrist kullanıyor ama bilmesi gereken veri ürolojiden, hızlı ve doğru veriye üstelik özet olarak ulaşmak büyük fayda sağlar. Teşhis ve tedavide kolaylaştırıcı müthiş algoritmik dataya sahip.

5 min Pediatric Consult: Pediatristler için büyük bir kaynak. Uzman, asistan ve hatta öğrenci bile yararlanabilir. Kolay teşhis ve hatasız algoritmik yaklaşımlar için mükemmel.

Harrison’s Manuel of Medicine: Dahiliyecilerin günlük tüm çalışma hayatlarında kullanabilecekleri detaylı fakat çok iyi özetlenip tasnif edilmiş bir kaynak. Asistan ve hatta öğrenciler ve uzmanlar yararlanabilir. Onlarca baskısı yapılmış meşhur bir el kitabının dijital aplikasyonu.

Pocket Guide to Diagnostics Tests: Tüm uzmanlık dallarının kullanabileceği  tanısal testlerin seçimi ve yorumlanmasına rehberlik eden,  kanıta dayalı geniş kapsamlı bir bilgi veri tabanıdır.

Nurse’s Pocket Guide: Hemşireler için günlük kullanıma uygun cep kitabı aplikasyonu.

EMBASE

EMBASE  medikal veritabanı 18 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim adresihttps://www.embase.com

31 milyondan fazla indeksli kayıt ve 8.500’den fazla indeksli hakemli biyomedikal dergi ile 1947’den günümüze kadar dünyanın en önemli biyomedikal literatürünü kapsayan çok yönlü, çok amaçlı ve güncel bir veritabanıdır. Farmakoloji, farmasötik bilimi ve klinik araştırmalar hakkında derinlemesine bilgi içermektedir. İçeriğinde 6000’den fazla konferansta endekslenen 2,1 milyondan fazla konferans özeti mevcuttur. MEDLINE®’ın içeriğinde yer alan tüm başlıkları kapsamaktadır ve MEDLINE’dan ulaşılamayan, güncel olarak indekslenmiş 3000’e yakın dergiye daha erişim sağlamaktadır.

* Embase’deki tüm kayıtlar, tüm MEDLINE içeriği de dahil olmak üzere, tek bir sorgu ile aranabilir; kullanıcı tarafından tekilleştirme gerekli değildir.

* Kullanıcılar, arama yapmak için Emtree veya MeSH terminolojisini seçebilir.

* Günlük güncellemeler sayesinde veritabanının güncelliği korunur.

* E-posta uyarıları ve RSS yayınları, kullanıcı tarafından tanımlanan herhangi bir programda çalıştırılabilir.

* Arama sonuçları, biyomedikal ve bibliyografik filtreler kullanılarak düzenlenebilir.

* Arama sonuçlarında, yayının tam metnine doğrudan ulaşım sağlayan link mevcuttur. (Tam metne erişim ilgili kaynağa erişimin açık olup olmamasına bağlıdır.)

 

LEXPERA

LEXPERA hukuk veritabanı 1 Nisan 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

LEXPERA, içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

Erişim Adresi: www.lexpera.com.tr

Lexpera Kılavuz:  http://lxp.io/i

Video Tur: http://lxp.io/2

PsycBOOKS

American Psychological Association(APA) tarafından sunulan “PsycBOOKS veri tabanı 31 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, çoğunluğu ilk sayısına kadar uzanan 110’un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Bazı dergilerin arşiv erişim yılı 1894 yılına kadar inmektedir. Haftalık indekslenmektedir.

Davranış Bilimleri alanında tanınmış akademisyen ve bilim adamlarından en önde gelen bilimsel dergi koleksiyonları içinden sağlanan dünyaca güvenilir araştırma kaynağıdır. PsycARTICLES içinde yer alan tüm içerik PsycINFO da indekslenmektedir.

APA PsycNET platform erişim adresi: http://psycnet.apa.org

PsycBOOKS Tanıtım Videosu Linki: Introduction to PsycBOOKS on APA PsycNET

 • Tam metin kitaplar -ABONELİK
 • APA (1100) & diğer yayınevlerinden (3173) toplam 4.260’ın üzerinde tam metin akademik & klasik kitap
 • Aylık güncellenme – yıllık abonelik
 • 1620- günümüze güncel ve tarihi kitaplar
 • Freud, James ve Adler gibi yazarlarıda içeren klasik kitap serileri
 • PsycBOOKS; klasik kitaplar, davranış bilimleri referans materyalleri, güncel araştırmalar ile ilgili temel kitapları koleksiyonunuza kazandırmaktadır.

Psycbooks, “APA Handbooks in Psychology” referans kitap serilerini ve “APA/Oxford University Press  Encyclopedia of Psychology” de kapsamaktadır.

Marc kayıtları sağlanmaktadır.

En güncel klinik teoriler & uygulamaları ve tarihsel desteklemeler (1620’lere kadar)

Tam metin pdf erişimi bulunmaktadır.

İdeal Online

İdeal Online süreli yayın veritabanı 22 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

ERİŞİMwww.idealonline.com.tr

İdealonline veri tabanları, İdeal Kültür’ün iş birliği içerisinde olduğu yayıncı ortakları tarafından yayınlanan bilimsel ve teknik içeriğin keşfedilmesi ve bunlara erişilmesi için önemli bir kaynaktır. Özellikle Türkçe içeriğin uluslararası standartlarda ve güçlü bir sistemle kullanıcılarına ulaştırmaktadır.

İdealonline içerisinde 5 ayrı veri tabanı vardır:

 • Akademik Dergiler
 • Popüler Dergiler
 • İdeal Tıp Kitapları
 • Konferans & Armağanlar
 • İdeal eKitap

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ ATLASI – PREMIER PACKAGE

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ ATLASI – PREMIER PACKAGE veritabanı  20 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Erişim Adresi: http://anatomy.tv/

Kılavuz: http://www.techknowledge.me/files/theme/KC/PrimalPictures/ATV_userGuide.TR.PDF

 

Diğer Anatomi veritabanlarından farklı olarak, Primal Pictures dünyadaki

 1. en kapsamlı ve doğru (accurate),
 2. Peer-Review’dan geçmiş tek anatomi veritabanıdır.
 3. Eğitim amaçlı kullanımın yanı sıra akademik çalışmalarda (kitap ve/veya makalelerde) kullanılması teşvik edilmektedir.

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir kaynaktır.

Koleksiyonları içerisinde; her yönüyle anatomi ve ilgili konu alanlarına ek olarak, konuşma ve dil patolojisi, dişçilik, kulak-burun-boğaz bilimi, üroloji ile spor ve terapi gibi başlıklar da yer almaktadır.

 • İnsan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü
 • Tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi,
 • biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili
 • animasyonlar, MR görüntüleri
 • 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı

Al Manhal Collections

Al Manhal Collections

Al Manhal koleksiyolarından olan Islamic Studies,  Islamic Finance Hub ve Middle East Strategic Studies Online (MESSO) Collection veritabanları 16 Mart 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Erişim: http://platform.almanhal.com/

Islamic Studies: Mevzuat, Hukuk ve Yasal Hükümler, İslam’da diğer konular, İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar, İnanç, Kuran Bilimleri, Hadis Bilimleri,İslam Mezhepleri, Peygamber Biyografisi, İslam Felsefesi, İslam Ahlakı, İslam Kültürü konularını kapsamaktadır.

Islamic Finance Hub: İslami finans ve bankacılık alanında kitaplar, dergi makaleleri, standartlar, konferans bildirileri ve raporlardan oluşmaktadır.

Middle East Strategic Studies Online (MESSO): Orta Doğu meselelerinde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında araştırma, istihbarat ve analizler için bir kaynaktır.

Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu’daki yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen veri tabanıdır.

Orta Doğu’nun  güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş koleksiyondur.

Konular: 

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam’da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

 1. İnanç b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi.
error: Content is protected !!