4D Anatomy

“4D Anatomy” gerçek insan anatomisi kaynagi sunan veri tabanı 4 Mayıs 2018 tarihine kadar Ankara Üniversitesi deneme erişimine açılmıştır.

Deneme erisim adresi: www.4danatomy.com

*İçerik üzerinde akademisyenlerimiz istediği gibi değişiklik yapıp, öğrenciler için quiz’ler yaratabilmektedir. İçerik üzerinde değişiklik yapmak için sağ üst köşede bulunan ”Sign Up” sekmesine tıklayıp ”Faculty” seçeneğini seçerek formu doldurmaları ve hesap yaratmaları gerekmektedir. Daha sonra aktivasyon maili gelmektedir, bu maile tıklayarak hesaplarını aktif hale getirmeleri gerekmektedir.(Not: Bazen mailler spam’e düşebilmektedir.)

**Öğrencilerin quiz’lere erişebilmeleri ve kampüs dışından evlerinden erişebilmeleri için ise yine ”Sign Up” sekmesine tıklayıp ”Student” seçeneğini seçip daha sonra Kurum olarak ”Ankara Universitesi” olarak formu doldurmaları ve hesap yaratmaları gerekmektedir. Ankara Universitesi yerine departman ismi girilmesi girişi engelleyecektir. Daha sonra aktivasyon maili gelmektedir, bu maile tıklayarak hesaplarını aktif hale getirmeleri gerekmektedir. (Not: Bazen mailler spam’e düşebilmektedir.)

Öğretici video: http://www.4danatomy.com/content/4danatomy/videotutorial

Bilgiler:

-Cloud tabanlı 4D Anatomy Online veritabanı (4 Boyutlu Anatomi Atlası) – insan vücuduna ait kadavra parçalarını en gerçekçi similasyonla erişime sunmaktadır.

-4D Anatomy bilgisayarlar tarafından görüntülenen basit bir insan anatomisi kaynağı değildir – 4D Anatomy gerçek insan anatomisi verilerini hiç görülmemiş biçimde interaktif olarak sunmaktadır.

-Tarama aracı şeklindeki yenilikçi teknoloji kapsamında herhangi bir anatomik nesne ya da yapının detaylı ve tam çözünürlükte tarama kesitlerinin oluşturulmasına imkan sağlanmaktadır.

-4 Boyutlu kadavra kesitlerinin tam interaktif similasyonunu sağlamak için 3 boyutlu yüksek çözünürlükte fotoğraflar toplanmış ve 4D teknolojisinde kullanılmıştır. Anatomik görüntüler yan çevirip döndürülebilir, katmanlar arasında geçiş sağlanabilir ve her açıdan keşfedilebilir formattadır.

-Ürün içinde gömülü eğitim platformu ve fonkiyonları, kullanıcı kişiselleştirmelerinin her durum için uygulanmasına imkan sunmaktadır.

-Diğer 3 boyutlu anatomi yazılım programları  Colorado’da bulunan orjinal Visible Human Project ya da türevlerine ait limitli modelleri kullanmakta yani sadece mevcut olan kaynakların varyasyonlarını üretebilmektedirler. Herhangi bir yeni çalışma üretmek büyük çaba ve maliyet gerektirmektedir.

-4D Anatomy’nin önemi anatomi ve patolojinin limitsiz şekilde gösterilebildiği birçok modelin taranabildiği canlı bir işletime sahip olmasıdır.

-Diğer similasyonların aksine 4D gerçek kadavra imajlarını herhangi bir grafik sanatçısının yorumuna gerek kalmadan sağlamakta ve doğruluğuna gölge düşürmeden erişime sunmaktadır.