EndNote Yardım Sayfası

EndNote bibliyografik bilgileri (örneğin kitaplar, dergiler, kataloglar, görsel veriler vb.) saklamak, yönetmek ve verileri bulmak için kullanılan özel bir veri tabanı uygulamasıdır. Bu yazılım sayesinde makale, tez vb. çalışmaların yazımı aşamasında, metin içi atıf ve referans listeleri belirlenecek formatlarda oluşturulabilir.

EndNote X8 | EndNote X8 mac | EBSCO Connections 1 – EBSCO Connections 2 – ProQuest Connections – Yardım

Kullanım Videosu İçin Lütfen Tıklayınız!!!

EndNote bibliyografik bilgileri (örneğin kitaplar, dergiler, kataloglar, görsel veriler vb.) saklamak, yönetmek ve verileri bulmak için kullanılan özel bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde makale ve tez gibi çalışmalarınızın yazımı aşamasında, metin içi atıf ve referans listelerinizi belirleyeceğiniz formatlar da oluşturabilirsiniz.

EndNote bir online arama aracıdır. Size online bibliyografik veritabanlarında arama yapma ve referansları doğrudan yeniden düzenleme konusunda en kolay yolları sunar. (Ayrıca EndNote online servislerden, CD lerden ve veritabanı kütüphanlerinden veri dosyaları import işlemi için birçok seçenek sunar).

Cite While You Write (makale yazım aşamasında atıf yapma ve referans listesi oluşturma) özelliği ile Microsoft Word de atıf, şekil ve tablolar dizini oluşturabilirsiniz. Siz makalenize referans, şekil ve tablo eklediğinizde listeleri otomatik olarak oluşturulur. Microsoft Word şablonları ile yayımcılar tarafından istenen makale formatları konusunda size kolaylık sunacaktır.

Aşağıdaki linlerle EndNote kurulum ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Destek için kutuphane@ankara.edu.tr adresine mail gönderiniz ya da +9(0312) 223 57 61 / 6092-6093 numaralı telefonlardan iletişime geçiniz.

EndNote ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğitim dokümanları ve videolar için tıklayınız.

Kullanma kılavuzu için tıklayınız.

Sunum ve broşür için tıklayınız.

EBSCO ve ProQuest veritabanlarını EndNote X8 içerisinden kullanabilmeniz için;

Ankara Üniversitesi web sayfası veritabanları içerisinde alfabetik sırada yer alan Endnote X8 bağlantısının sağında bulunan EBSCO Connections zip ve ProQuest Connections klasörünü bilgisayarınıza indirerek, içerisinde yer alan dosyaları, Windows için bilgisayarınızda bulunan C:Program FilesEndNote X8Connections (32bit kullananlar için), C:Program Files (x86)EndNote X8Connections (64bit kullananlar için) klasorü içerisine, Mac için ‘ApplicationsEndNote X8Connections’ klasörü içerisine kopyalamanız gerekmektedir.

Bu ayarı gerçekleştirdiğinizde EndNote X8 içerisinden Ebsco veritabanlarında yapacağınız taramalar için şifre ve kullanıcı adı sorulmayacaktır.

EndNote ekranının sol bölümünde yer alan ‘Online Search’ grubunun altındaki ‘more…’ linki ile bilgisayarınızda bulunan tüm veritabanı bağlantı dosyalarının listesine (Choose A Connection’ ekranından) ulaşabilirsiniz. Yine ‘Choose A Connection’ ekranda bağlantı dosyaları listesinin sağ alt köşesinde bulunan “Find by” butonunu kullanarak açılan listeden yalnızca bir provider’a (EBSCO’ya) ait veritabanı bağlantı dosyalarını listeleyebilirsiniz.